A Fidesz március 17-én immáron nyolcadik alkalommal szavazta le azt, hogy az országgyűlés egyáltalán tárgyaláskörbe vegye az ügynökakták nyilvánosságra hozataláról szóló törvényjavaslatot.
„A Fidesz egyik első lépése volt, hogy megszűntette a titkosított mágnesszalagok feldolgozását felügyelő Kenedi-bizottságot, azzal az indokkal, hogy a kormány »dolgozik« egy törvénytervezeten, amely nyilvánosságra hozná az ügynöklistákat, így »okafogyottá« vált a Kenedi által vezetett civil szakértői csoport.
A Fidesz akkori frakcióvezetője, Lázár János 2012 tavaszán megígérte, hogy a kérdést a hamarosan megalakuló Nemzeti Emlékezet Bizottsága fogja rendezni, amely javaslatot fog tenni az ügynökakták feltárására. Nem meglepő módon a fideszes sóhivatal a mai napig semmi érdemlegeset sem tett. Itt tartunk jelenleg, a rendszerváltás után 25 évvel.
Kényes téma
Az ügynökmúlt feszegetése, mint politikai fegyver nem egyedülálló dolog a rendszerváltás utáni magyar történelemben, elég csak Medgyessy Péter esetére gondolni, akiről csak a miniszterelnöksége idején derült ki, hogy a Belügyminisztérium III/II-es ügyosztályának a tisztje volt. Orbán Viktornak nem csak azért kínos, hogy ezek az akták a harmadik kormányzásának kezdetén még mindig titkosak, mert a Fidesz oly sokszor megígérte az ügynöklisták nyilvánosságra hozatalát. Kínos azért is, mert az Orbán-Simicska háború legújabb frontjában az egykori üzlettárs őt magát is meggyanúsította azzal, hogy jelentett róla. Ezt az állítást Orbán érdekes módon azóta sem cáfolta meg egyértelműen.”